Decyzja zapadła, czas kupić mieszkanie, nasze pierwsze lub kolejne bo rodzina się powiększyła albo po prostu chcemy podnieść standard życia. Wiemy jakie są nasze oczekiwania co do nowego lokum, jak duże powinno być nasze nowe mieszkanie, w jakiej okolicy powinno się znajdować i co najważniejsze ile możemy przeznaczyć na ten zakup pieniędzy. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że na cenę nieruchomości wpływa głównie lokalizacja czyli położenie w konkretnej dzielnicy lub na konkretnym osiedlu. Znaczenie ma tu również powierzchnia użytkowa, to oczywiste ale należy również pamiętać, że są inne czynniki wpływające na ceną, może w mniejszym stopniu ale jednak. Mam tu na myśli np. lokalizację ale w rozumieniu szczegółowym, w ramach wspomnianej powyżej dzielnicy lub osiedla. Pewnie każdy woli mieć możliwość pójścia do sklepu w „kapciach” albo pokonując niewielką odległość znaleźć się na przystanku autobusowym. Możemy jeszcze bardziej uszczegółowić lokalizację. Położenie na konkretnym piętrze też ma znaczenie, z reguły tańsze są mieszkania na parterze i na ostatnim piętrze, za najlepsze uznaje się te na pierwszym ale to również zależy od tego jaki wysoki jest budynek. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceną może być np. dostępność komunikacyjna, zarówno jeśli chodzi o komunikację zbiorową jak i możliwość dojazdu własnym samochodem ale również to czy ten samochód będziemy mieli gdzie zaparkować. Nieruchomość z której będziemy mogli się sprawnie wydostać będzie również miała wyższą cenę. Bliskość szkoły, przedszkola czy parku także nie będzie bez znaczenia.

Wróćmy jednak do zakupu. Szukamy za pośrednictwem portali internetowych lub jeśli nie mamy na to czasu zlecamy to agencji pośrednictwa. Warto jednak, pomimo tego, że mamy określony już budżet, brać pod uwagę mieszkania w nieco wyższych cenach. Należy pamiętać, że sprzedający często określa swoją cenę na podstawie cen ofertowych a te różnią się jednak od cen transakcyjnych albo po porostu zakłada sobie rezerwę na negocjacje. Możemy trafić na atrakcyjne mieszkanie, odpowiadające naszym oczekiwaniom, gdzie możliwości negocjacji będą spore i ostatecznie zmieścimy się w budżecie.

Osiągnięcie atrakcyjnej ceny będzie zdecydowanie łatwiejsze jeśli będziemy wiedzieli jaka jest rzeczywista wartość nieruchomości, którą chcielibyśmy kupić. Tę wiedzę możemy zdobyć zlecając wykonanie przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego. Operat określi wartość na podstawie rzeczywiście zapłaconych cen za nieruchomości podobne, w którym również będą uwzględnione cechy realnie wpływające na wartość naszego mieszkania. Taka wiedza pozwoli nam na znaczne oszczędności, sięgające kilku a nawet kilkunastu tysięcy. Może także pomóc w zidentyfikowaniu i wykorzystaniu okazji – w przypadku gdy oferowana przez sprzedającego cena jest niższa od rzeczywistej wartości. Koszt operatu natomiast często nie przekroczy miesięcznego czynszu.

Życzę powodzenia w negocjacjach i wyłącznie trafnych decyzji.

 

Formularz kontaktowy

Kontakt

Paweł Bonter
rzeczoznawca majątkowy
uprawnienia nr 5874
ul. Witkowska 25/1
51-003 Wrocław

Tel. 664 74 41 71
e-mail: biuro@pb-wycena.pl

Warto wiedzieć